Cóż. Tak bywa.
Moi teściowie zaprosili wszystkich na rodzinne spotkanie — z wyjątkiem moich dzieci
Matka musi zmierzyć się z ogromnym cierpieniem, gdy ktoś odrzuca lub wyklucza jej dzieci. Nadine, czytelniczka Jasnej Strony, niedawno stanęła w obliczu takiej sytuacji. Kobieta zdała sobie sprawę, że jej teściowie traktują jej dzieci inaczej niż pozostałe wnuki i nie zapraszają ich na ważne rodzinne uroczystości. Nadine zwróciła się do nas, prosząc o wsparcie i rady.
Oto list od Nadine.


Dziękujemy, że podzieliłaś się z nami swoją historią, Nadine! Zebraliśmy kilka wskazówek, dzięki którym będziesz mogła lepiej poradzić sobie z tą delikatną sytuacją.
Zainicjuj szczerą rozmowę z mężem.
Zorganizuj spokojny moment, aby usiąść i porozmawiać z mężem. Opowiedz mu otwarcie i szczerze o tym, jak wpłynął na ciebie jego brak wsparcia w związku z rodzinną kolacją. Podaj konkretne przykłady: opisz, jak się czułaś, gdy zobaczyłaś przy stole wszystkie dzieci z wyjątkiem Freda i Sary.
Zachęć też męża do wyrażenia swojej perspektywy. Ten dialog może sprzyjać głębszemu zrozumieniu uczuć drugiej osoby i pomóc wam obojgu znaleźć sposób na wspólne rozwiązanie sytuacji. Dzięki temu będziecie mogli stanąć po tej samej stronie w kontaktach z jego rodzicami.
Ustal jasne granice z teściami.
Bardzo ważne jest ustalenie z teściami jasnych granic dotyczących traktowania Freda i Sary w rodzinie. Przeprowadź z nimi pełną szacunku, ale asertywną rozmowę, dotyczącą ich wykluczającego zachowania i jego wpływu na twoje dzieci.
Podkreśl, że Fred i Sara zajmują ważne miejsce w twojej rodzinie i zasługują na traktowanie z taką samą miłością i akceptacją, jak każdy inny wnuk. Zachęć teściów do podjęcia świadomego wysiłku w celu uwzględnienia dzieci podczas nadchodzących rodzinnych spotkań i wydarzeń.
Rozważ terapię rodzinną.
Poszukaj profesjonalnej pomocy u terapeuty rodzinnego lub psychologa, który może ułatwić wam produktywną komunikację i rozwiązywanie problemów w twojej rodzinie. Sesje terapii rodzinnej zapewnią bezpieczną przestrzeń dla ciebie i twojego męża, a potencjalnie nawet dla twoich teściów. Będziecie mogli wyrazić swoje uczucia, zająć się ważnymi życiowymi kwestiami i popracować nad pojednaniem.
Dzięki pomocy wyszkolonego terapeuty zyskacie cenne spostrzeżenia i poznacie strategie radzenia sobie z trudną rodzinną dynamiką, a także nauczycie się szukać konstruktywnych rozwiązań.
Zwróć się o wsparcie do członków dalszej rodziny.
Skontaktuj się z innymi członkami rodziny, którzy mogą zaoferować ci pomoc i zrozumienie w twojej sytuacji. Na pewno znajdą się osoby, które zechcą cię wesprzeć i być może nawet zainterweniują u teściów w twoim imieniu.
Posiadanie sojuszników w rodzinie może zachęcić teściów do uznania Freda i Sary za ważnych członków rodziny, niezależnie od więzi biologicznych.
A oto historia kobiety, która napisała szczery list do męża z prośbą o pomoc i otwarcie opowiedziała o swoich problemach. Wystąpiła tym samym w imieniu wielu innych matek, które ze strachu nie dzielą się swoimi bolączkami nawet z najbliższymi przyjaciółmi.
Komentarze

Powiązane artykuły
16 osób, które znalazły się w tak nietypowej sytuacji, że nie wiedziały, jak zareagować

18 osób, które przyszły z wizytą i zostały zaskoczone zwyczajami swoich gospodarzy

15 osób, którym udało się sprytnie wybrnąć z trudnych sytuacji

17 dowcipnych ilustracji, które oddają piękno i złożoność bycia kobietą

20 pracowników podzieliło się okropnymi doświadczeniami z pracy

21 zdjęć, które powstrzymają cię przed nieprzemyślanymi zakupami online

19 osób, które postanowiły pomóc innym i dostały za to po głowie

12 sposobów, w jakie złudzenia optyczne sprawią, że będziesz wyglądać szczuplej

16 historii, które pokazują, jakim błędem może być ocenianie ludzi po pozorach

16 przykładów dziecięcej logiki, która zaskakuje dorosłych

16 osób, które doświadczają przygód nawet podczas podróży służbowej

Dałam rodzinie narzeczonego 4 wskazówki dotyczące ślubu — obrazili się i nie przyjdą
