Moja córka mówi „mamo” do swojej macochy zamiast do mnie

Rodzina i dzieci
tydzień temu

Najgorszym koszmarem matki jest poczucie, że jej dziecko się od niej oddala. Właśnie w takiej sytuacji znalazła się Joy, której nastoletnia córka coraz rzadziej chce spędzać z nią czas. Joy postanowiła zbadać tę sprawę i odkryła, że jej były mąż i jego żona mają w niej spory udział. Kobieta zwróciła się do nas, aby podzielić się swoją historią i poprosić o radę.

Oto list, który wysłała nam Joy:

powinnaś zgłosić sprawe do sądu a wtedy on zadecyduje czy dziecko będzie się widywać z macochą i ojcem ale także powinnaś dać dziecku troche luzu i pieniędzy pozdrawiam i mam nadzieje że pomogłam

-
-
Odpowiedz

Dziękujemy, że podzieliłaś się z nami swoją historią! Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które mogą okazać się dla ciebie przydatne.

Porozmawiaj otwarcie ze swoją córką.

Porozmawiaj z córką w spokojny i niekonfliktowy sposób. Wyraź swoje obawy dotyczące ostatnich zmian w jej zachowaniu i wpływu, jaki mają one na waszą relację. Daj jej do zrozumienia, że kochasz ją bezwarunkowo i że zawsze chętnie jej wysłuchasz.

Zachęć córkę do opowiedzenia o swoich uczuciach i doświadczeniach w domu taty, podkreślając, że nie próbujesz być wścibska, tylko chcesz lepiej ją zrozumieć.

Skorzystaj z poradnictwa rodzinnego.

Rozważ udział w sesjach terapeutycznych razem z córką, a być może nawet z jej tatą i macochą, jeśli wyrażą taką chęć. Neutralny terapeuta może ułatwić wam konstruktywne rozmowy, pomóc wszystkim stronom wyrazić emocje i wspólnie wypracować rozwiązania.

Dzięki terapii będziecie mogli zająć się ważnymi kwestiami, takimi jak poczucie zaniedbania lub wykorzystywanie dóbr materialnych jako środka do zdobywania czyichś względów. Być może z pomocą specjalisty uda wam się znaleźć zdrowsze sposoby radzenia sobie ze współrodzicielstwem.

Spędzaj z córką czas w wartościowy sposób.

Zamiast skupiać się wyłącznie na materialnych aspektach relacji córki z ojcem i macochą, nadaj priorytet budowaniu waszej więzi emocjonalnej. Wyposaż swoją córkę w psychologiczne narzędzia i strategie, które pomogą jej poruszać się w złożonych relacjach. Dzięki temu nastolatka zachowa poczucie własnej wartości i tożsamości, nawet pośród zewnętrznych wpływów.

Zaplanuj też wspólne zajęcia, które pozwolą na wzmacnianie relacji i prowadzenie głębokich rozmów, takie jak wspólne gotowanie, spacery lub realizowanie pasji.

Zasięgnij porady prawnej.

Pomyśl o skorzystaniu z pomocy prawnika, aby zrozumieć swoje prawa i zbadać formalne możliwości rozwiązania tej sytuacji. Adwokat specjalizujący się w prawie rodzinnym udzieli ci wskazówek dotyczących opieki nad dzieckiem, prawa do odwiedzin i wszelkich innych kwestii związanych ze wspólnym wychowywaniem córki.

Specjalista może również pomóc w sporządzeniu formalnych umów lub zmodyfikować istniejące ustalenia dotyczące opieki, aby zminimalizować twoje obawy i zapewnić dziecku jak najlepszą ochronę.

Relacje między matką a córką bywają trudne — niekiedy na tyle, że można by na ich podstawie nakręcić dramat. Tak właśnie było w przypadku pewnej użytkowniczki Reddita, której córka mieszka w jej domu ze swoimi dziećmi. Ich relacje początkowo wydawały się ciepłe, ale z czasem przerodziły się w ogromną rodzinną katastrofę.

Komentarze

Otrzymuj powiadomienia
Masz szczęście! Ten wątek jest pusty,
co oznacza, że masz prawo do pierwszego komentarza.
Śmiało!

Powiązane artykuły