12 mężczyzn, którzy wdali się w dramatyczne historie miłosne

Każdego dnia słyszymy niekończący się strumień porad na temat prawidłowego odżywiania. Niektóre mity na ten temat są tak zakorzenione w naszych umysłach, że nadal uważamy je za prawdziwe. Mało kto nie słyszał, że świeże owoce i warzywa są zdrowsze od mrożonych, a kobiety w ciąży powinny jeść za dwoje. Zebraliśmy kilka powszechnych mitów na temat zdrowego odżywiania i wyjaśniliśmy, dlaczego nie należy w nie wierzyć.
Uważa się, że świeże owoce i warzywa są zdrowsze. Badania pokazują jednak, że mrożonki, konserwy i suszone owoce mogą być równie pożywne. Opcje te są również wygodne: pomagają zaoszczędzić pieniądze i pozwalają zawsze mieć pod ręką zapas owoców i warzyw. Trzeba tylko uważnie przestudiować ich skład: niektóre produkty mogą ukrywać dodatek cukru, soli lub tłuszczów nasyconych. Najlepiej wybierać te z jak najmniejszą ilością dodatków.
Uważa się, że zdrowe odżywianie jest drogie, ale niekoniecznie jest to prawdą. Wiele osób wydaje większość swojego budżetu na zdrowe gotowe posiłki i specjalistyczną żywność, taką jak produkty roślinne lub mięsne alternatywy. W niektórych przypadkach dobrze jest wrócić do prostych rozwiązań, takich jak kupowanie płatków owsianych zamiast gotowych płatków śniadaniowych, które często zawierają dużo cukru.
Rośliny strączkowe w puszkach są niedrogim źródłem białka i błonnika. Mięso w gulaszach lub curry można zastąpić ciecierzycą. Produkty pełnoziarniste kosztują tyle samo lub nieco więcej niż ich przetworzone odpowiedniki.
Przez długi czas uważano, że wszystkie tłuszcze są szkodliwe. Przekonanie to powstało po badaniach przeprowadzonych w połowie XX wieku, które powiązały tłuszcz z wysokim poziomem cholesterolu. W rezultacie nastąpił boom na żywność beztłuszczową, a tłuszcze zostały masowo zastąpione cukrem i rafinowanymi węglowodanami. Ale zamiast schudnąć, ludzie zaczęli przybierać na wadze jeszcze szybciej.
W rzeczywistości nie wszystkie tłuszcze są takie same. Istnieją zdrowe tłuszcze, takie jak te z oliwy, orzechów, awokado i ryb, które wręcz przeciwnie, pomagają organizmowi. Wspierają serce, mózg, równowagę hormonalną i pomagają we wchłanianiu witamin. Dlatego nie jest dobrym pomysłem uważanie produktu beztłuszczowego za zdrowy.
Wiele osób uważa, że mleko roślinne, na przykład owsiane, migdałowe lub ryżowe, jest zdrowsze niż mleko krowie, ale nie zawsze tak jest. Nawet jeśli spojrzymy na zawartość białka: jedna szklanka mleka krowiego ma zwykle około 8 gramów białka, podczas gdy szklanka mleka migdałowego ma 1-2 gramy, a mleka owsianego 2-3 gramy. Ponadto napoje roślinne często zawierają dodatkowe składniki, takie jak sól i cukier, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie.
Dlatego też mleko roślinne nie zawsze jest bardziej odżywcze niż krowie.
Opinia, że dieta niskowęglowodanowa jest najlepszym sposobem na utratę wagi, nie jest do końca prawdziwa. Po prostu nie należy wybierać węglowodanów prostych, ale raczej te złożone. Na przykład: warzywa, owoce, rośliny strączkowe i produkty pełnoziarniste, płatki owsiane, brązowy ryż i chleb razowy. Pokarmy te są bogate w błonnik, witaminy i przeciwutleniacze, które pomagają zwalczać choroby.
Chociaż ograniczenie węglowodanów może pomóc w utracie wagi, trudno jest utrzymać dietę niskowęglowodanową ze względu na ograniczony wybór żywności. Lepiej jest cieszyć się odpowiednimi węglowodanami, włączając je do zbilansowanych posiłków.
Często przekonujemy samych siebie, że naturalne substytuty cukru, takie jak miód czy syrop z agawy, są zdrową alternatywą. W rzeczywistości jednak organizm postrzega je jak zwykły cukier. Podczas gdy niektóre naturalne substytuty mogą rzeczywiście zawierać niewielkie ilości mikroelementów, różnica w stosunku do zwykłego cukru jest minimalna. W końcu to wciąż cukier. Przykładem są batoniki, które często zawierają miód i orzechy, ale są reklamowane jako zdrowe produkty. Każdy cukier, niezależnie od sposobu jego pozyskiwania, ma taką samą wartość kaloryczną: 4 kcal na 1 g.
Należy pamiętać, że spożycie substytutów cukru również powinno być ograniczone. Zaleca się, aby nie przekraczać 6-9 łyżeczek cukru dziennie, w tym tego zawartego w sokach i gotowych produktach spożywczych.
Nie wszystkie owoce są zdrowe w czasie ciąży. Niedojrzała papaja może spowodować przedwczesny poród, ponieważ zawiera lateks, który jest niebezpieczny dla dziecka. Winogrona spożywane w dużych ilościach mogą podnieść temperaturę ciała, co jest szkodliwe dla matki i dziecka.
Z kolei gorzka czekolada w umiarkowanych ilościach może być korzystna dla kobiet w ciąży, ponieważ pomaga ustabilizować nastrój i wspomaga układ odpornościowy. Badania pokazują, że regularne spożywanie czekolady może obniżyć ciśnienie krwi i ryzyko stanu przedrzucawkowego.
Opinia, że sok owocowy jest dobrym sposobem na dodanie owoców do diety, nie jest do końca prawdziwa. Soki zawierają dużo dodanego cukru, a jedna szklanka może go zawierać nawet 30 gramów — to prawie 8 łyżeczek. Nadmierne spożycie cukru zwiększa ryzyko wielu chorób przewlekłych. Najlepszym sposobem na zwiększenie spożycia owoców jest spożywanie ich w całości, co dostarczy nam również błonnika. Gdy chce nam się pić, lepiej wybrać wodę lub niskotłuszczowe mleko.
Owsianka nie zawsze jest idealnym śniadaniem, a jej paczkowana alternatywa zawiera wiele dodanych cukrów. Jeśli zależy ci na stabilnym poziomie cukru i uczuciu sytości, unikaj owsianki instant na śniadanie, zwłaszcza płatków owsianych. Owsianka może powodować skok poziomu cukru we krwi, a następnie jego gwałtowny spadek i szybki głód. Lepiej wybrać na śniadanie posiłek białkowy z warzywami, aby uniknąć skoków cukru we krwi.
Panuje przekonanie, że w czasie ciąży trzeba jeść za dwoje, ale to nieprawda. W rzeczywistości wystarczy dodać około 350 kalorii dziennie. Można to łatwo zrobić, włączając do menu dwie lub trzy małe zdrowe przekąski, takie jak banan z łyżką masła orzechowego lub kilka krakersów. Nie musisz się przejadać, wystarczą niewielkie dodatki do regularnej diety.
Spożywanie smoothie ma wiele zalet: zwiększa spożycie błonnika i podnosi poziom witaminy C.
Jednak intensywne rozdrabnianie smoothie, zwłaszcza tych gotowych, powoduje uwalnianie cukrów naturalnie występujących w owocach. W rezultacie zamieniają się one w wolne cukry, które mogą prowadzić do próchnicy zębów, są pełne zbędnych kalorii i powodują wzrost poziomu cukru we krwi. Ponadto częste spożywanie koktajli zamiast pokarmów stałych może prowadzić do przejadania się. Dzieje się tak dlatego, że płynne (lub półpłynne) pokarmy nie zaspokajają głodu tak dobrze, jak pokarmy stałe. Z tych powodów najlepiej jest spożywać koktajle wraz z innymi pokarmami, najlepiej w porze posiłków, i ograniczać liczbę wypijanych szklanek.
Orzechy, pomimo wysokiej zawartości kalorii, są przydatnymi produktami. Zawierają duże ilości białka, błonnika, witamin i minerałów. Według badań osoby, które często jedzą orzechy, mają mniejsze ryzyko przybrania na wadze.
Włączenie migdałów do diety, na przykład jako porannej przekąski, zmniejszy głód, a także będzie skutecznym sposobem na kontrolowanie apetytu. Z kolei spożywanie 44 g pistacji dziennie sprawi, że dieta będzie bardziej zbilansowana i zdrowa, bez wpływu na masę ciała.
Chociaż awokado jest pożywne, bogate w błonnik i zdrowe dla serca tłuszcze jednonienasycone, jest dość kaloryczne. Zalecana wielkość porcji to zaledwie jedna trzecia średniego awokado (50 gramów). Standardowe awokado (200 gramów) zawiera 322 kalorie. To więcej kalorii niż w standardowym hamburgerze.
Awokado nie jest najlepszym źródłem białka w diecie. Według badań, przeciętny mężczyzna powinien spożywać około 52-56 gramów białka dziennie, podczas gdy kobieta powinna spożywać 46 gramów. Jedno awokado zawiera średnio 4 gramy białka. Dlatego zdecydowanie nie warto zastępować nim na przykład mięsa. Awokado powinno być tylko częścią diety, tak zróżnicowanej, jak to tylko możliwe, wraz z mięsem, rybami lub warzywami.
A w tym artykule obalamy kolejne mity na temat zdrowego stylu życia.