12 komiksów, które zrozumie każdy, kto kiedykolwiek był zakochany

Wyobraźcie sobie taką sytuację: jesteście pierwszy raz na nartach. Nagle gdy stajecie na stoku, macie nieodparte wrażenie, że już to kiedyś robiliście. To właśnie déjà vu. Wbrew pozorom nie jest to zjawisko rzadkie — przeżywa je 60-80% ludzi. Jednak czasami déjà vu jest sygnałem ostrzegawczym, który wysyła nasz organizm.
Ekipa Jasnej Strony jest tak zafascynowana uczuciem déjà vu, że postanowiła bliżej mu się przyjrzeć. Cóż, nie spodziewaliśmy się, że znajdziemy tyle różnych i ważnych źródeł tego zjawiska!
Gdy ludzie doświadczają zjawiska déjà vu po raz pierwszy, mają wtedy przeważnie 10 lat lub mniej (déjà vu u dzieci poniżej 6 lat występuje jednak bardzo rzadko). W jakim wieku natomiast déjà vu przytrafia nam się najczęściej? Między 15 a 25 rokiem życia. Im jesteśmy starsi, tym rzadziej to uczucie się u nas pojawia.
Niektórzy naukowcy mają problem z interpretacją faktu, że wraz z wiekiem miewamy déjà vu coraz rzadziej. Dlaczego? Bo to by oznaczało, że wbrew obiegowym opiniom zjawisko to wcale nie musi oznaczać, że z naszą pamięcią jest coś nie tak. Tak naprawdę déjà vu może oznaczać, że mózg pracuje prawidłowo i potrafi wyłapywać nieprawidłowe sygnały.
Zdaniem wielu ekspertów déjà vu ma związek z przywoływaniem wspomnień. Zjawisko to może być odpowiedzią na sytuację przypominającą jakieś minione doświadczenie, które słabo pamiętamy. To może być zdarzenie z naszego dzieciństwa lub takie, o którym z jakichś powodów zapomnieliśmy.
Poza tym każdego dnia zwracamy uwagę na wiele szczegółów, ale ich nie zapamiętujemy. To właśnie z powodu tych licznych małych zapomnianych detali pojawia się w nas uczucie, że już kiedyś byliśmy w identycznej sytuacji.
Istnieje wiele różnych rodzajów fizycznych i psychicznych sygnałów poprzedzających napad padaczkowy. Jednym z nich jest déjà vu. Dlatego jeśli miewaliście kiedyś takie ataki, bądźcie czujni, gdy dana sytuacja wyda wam się znajoma, choć przeżywacie ją pierwszy raz.
Jednak to samo może spotkać też osoby bez problemów neurologicznych, ponieważ uczucie déjà vu wywołuje ten sam obszar w mózgu, co napady padaczkowe. Zdaniem wielu może to być jednak po prostu opóźnione przesyłanie sygnałów między uszami, oczami i pozostałymi zmysłami.
Gdy jesteśmy zmęczeni lub zestresowani, możemy doświadczać déjà vu częściej niż zwykle. W takim przypadku warto po prostu odpocząć i się zrelaksować.
Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, gdyż stres bardzo wpływa na naszą koncentrację. Załóżmy, że jakiś hałas odwraca waszą uwagę w momencie, gdy przyszła żona lub mąż wkłada na wasz palec obrączkę. Potrzebujecie chwili, by zebrać myśli i ponownie skupić się na wykonywanej czynności. To właśnie wtedy może pojawić się w was uczucie déjà vu, ponieważ macie wrażenie, że już to przeżywaliście.
W medycynie zdiagnozowano kilka przypadków, w których zjawisko déjà vu wywoływały lęki, co tylko pogarszało stan chorego cierpiącego na to zaburzenie psychiczne. Naukowcy muszą jednak przeprowadzić jeszcze więcej badań, by potwierdzić tę korelację.
Doświadczyliście kiedyś uczucia déjà vu? Ile mieliście wtedy lat? Czy byliście wtedy zmęczeni lub zestresowani? A może cierpieliście na jakieś lęki?