12 osób z pracą bardziej nieprzewidywalną niż reality show

Może Ci się wydawać, że twoje stopy wykonują całą ciężką pracę, ale tak naprawdę to twoje dłonie pracują najciężej. Poza tym często wiele mówią i mogą dawać ci ważne wskazówki dotyczące twojego zdrowia. Podczas gdy suche dłonie bywają oznaką zimowej skóry lub odwodnienia, istnieją inne objawy, które mogą wskazywać na ukryte schorzenia – i nie powinieneś ich ignorować. Zawsze pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli zauważysz na swoim ciele coś nowego lub odbiegającego od normy.
TREŚĆ JEST DOSTARCZANA WYŁĄCZNIE W CELACH INFORMACYJNYCH I NIE MA NA CELU ZASTĄPIENIA PORADY MEDYCZNEJ. W KWESTII ZDROWIA I SCHORZEŃ NALEŻY SKONSULTOWAĆ SIĘ Z LEKARZEM.
Jeśli czujesz, że twoje dłonie nagle stały się bardziej czerwone lub mają czerwone plamy, może to wskazywać na wiele rzeczy. Przeważnie czerwone dłonie, zwane również rumieniem dłoniowym, mogą wskazywać na chorobę wątroby lub chorobę autoimmunologiczną, taką jak reumatoidalne zapalenie stawów lub choroba Gravesa-Basedowa. Zazwyczaj ten rodzaj zaczerwienienia występuje na obu dłoniach i nie jest bolesny ani swędzący.
Jeśli jednak masz czerwone dłonie, które są również kłujące lub swędzące, może to być oznaką choroby skóry, takiej jak egzema. Podobnie jak w przypadku każdej zmiany w organizmie, jeśli czujesz się zaniepokojony zaczerwienieniem dłoni, najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Podczas gdy niektórzy ludzie rodzą się z pałeczkowatymi kciukami lub palcami (jak Megan Fox), nagłe powiększenie opuszków palców i paznokci może wskazywać na coś poważniejszego. Duże, wypukłe opuszki palców, które mogą być zaczerwienione lub ciepłe w dotyku, a także zaokrąglone lub zmiękczone łożyska paznokci, mogą być oznaką chorób serca lub płuc. Dzieje się tak, gdy we krwi znajduje się mniej tlenu.
Pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem i leczyć nie tylko objawy, ale także ukryte schorzenia, które mogą być znacznie poważniejsze niż jedynie problem estetyczny.
Jeśli uraz został wykluczony, a twoje ręce bolą, są spuchnięte lub sztywne, może to być oznaką stanu zapalnego. Przyczyn jest oczywiście kilka i mogą one zostać potwierdzone wyłącznie przez wykwalifikowanego lekarza, który prawdopodobnie zleci wykonanie badań pod kątem różnych schorzeń.
Dwie mniej powszechne choroby zapalne, które mogą być winowajcą, to zapalenie skórno-mięśniowe i nieswoiste zapalenie jelit. Zapalenie skórno-mięśniowe to rzadka choroba skóry i mięśni, która może również powodować wysypkę i osłabienie mięśni. Nieswoiste zapalenie jelit (IBD) to termin obejmujący chorobę Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego, a jego objawy obejmują m.in. stan zapalny w obrębie przewodu pokarmowego.
Oczywiście bolesne stawy mogą również wskazywać na zapalenie stawów. Pracownik służby zdrowia może przeprowadzić testy w kierunku łuszczycowego zapalenia stawów, jeśli obrzękowi i bólowi stawów towarzyszy sucha, czerwona i łuszcząca się skóra. Inną przyczyną może być reumatoidalne zapalenie stawów – choroba autoimmunologiczna, która zwykle pojawia się w tym samym miejscu po obu stronach ciała. Może także dotykać kolan, kostek, łokci, stóp, odcinka szyjnego kręgosłupa oraz żuchwy.
Palec spustowy, znany również jako zwężające zapalenie pochewki ścięgna, to dolegliwość, w której palec wyskakuje, zaczepia się lub blokuje w stawie, gdy próbujesz nim poruszyć. Najczęściej dotyka to palca serdecznego lub kciuka, ale może wystąpić w każdym palcu.
Dzieje się tak, gdy ścięgno ulega zapaleniu. Choć przyczyną może być zapalenie ścięgien lub powtarzające się obciążenie, palec spustowy może także wskazywać na choroby takie jak cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów lub schorzenia tarczycy.
Choroba Raynauda powoduje, że palce tracą kolor, a następnie stają się niebieskie, gdy jest ci zimno lub jesteś zestresowany, a to z powodu tymczasowej utraty przepływu krwi. Po wznowieniu przepływu krwi palce mogą pulsować lub mrowić i zmieniać kolor na czerwony.
Zwykle choroba Raynauda ma charakter idiopatyczny, ale czasami może być spowodowana chorobami podstawowymi, takimi jak zespół cieśni nadgarstka, zaburzenia krzepnięcia i zapalenie mięśni. Inne przyczyny mogą obejmować toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów, twardzinę układową, zespół Sjögrena lub choroby tarczycy. Lekarz pomoże ci nie tylko znaleźć przyczynę, ale także zaproponuje właściwą terapię.
Wysypka na dłoniach ma różne przyczyny. Może to być m.in. reakcja alergiczna na coś, z czym ostatnio miałeś kontakt, na przykład ugryzienie owada lub roślinę. Czerwona wysypka bywa także objawem alergii na nikiel, który znajduje się w telefonach komórkowych, bransoletkach, zegarkach czy pierścionkach. Nazywa się to alergicznym kontaktowym zapaleniem skóry i może również wystąpić po spożyciu pokarmów bogatych w nikiel, takich jak produkty sojowe, kakao, lukrecja, nerkowce czy gryka.
Przewlekła wysypka na dłoniach może wskazywać na atopowe zapalenie skóry, które objawia się stanem zapalnym, zaczerwienieniem, podrażnieniem i silnym swędzeniem. Choroba ta powoduje zaostrzenia tych dolegliwości oraz okresy, w których skóra jest wolna od zmian. Jeśli podejrzewasz u siebie alergię na nikiel lub atopowe zapalenie skóry, skonsultuj się z dermatologiem lub innym specjalistą, aby wykonać badania i rozpocząć leczenie.
Rzadkie i sporadyczne drżenie dłoni może być jedynie wynikiem zmęczenia lub ucisku nerwu i zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju. Brak snu może je nasilić, podobnie jak nadmiar kofeiny, niektóre leki, a także odstawienie alkoholu.
Czasami drżenie może być objawem neurologicznym, takim jak drżenie parkinsonowskie, które występuje w chorobie Parkinsona, zaburzeniu neurologicznym uszkadzającym komórki w mózgu. Tego rodzaju drżenie występuje częściej w jednej ręce i jest najbardziej zauważalne, gdy ręka jest w spoczynku. Jeśli w rodzinie występuje choroba Parkinsona, warto skonsultować się z neurologiem.
Losowy incydent może oznaczać coś tak niegroźnego jak niewłaściwe ułożenie podczas snu. Jednak powtarzające się drętwienie i mrowienie rąk wskazują niekiedy na zespół cieśni nadgarstka. Inne objawy to osłabienie rąk, upuszczanie przedmiotów oraz uczucie przypominające wstrząsy, które mogą promieniować na resztę ręki lub palce.
Innymi przyczynami mogą być ataki paniki, a nawet potencjalne objawy udaru mózgu. Pamiętaj, aby zadzwonić pod numer 112 w przypadku nagłego wystąpienia niepokojących objawów.
Słaba siła chwytu to oczywisty znak starzenia się, ponieważ utrata masy mięśniowej jest czymś powszechnym. Niemniej jednak, jeśli zauważysz, że twój chwyt ręki osłabia się w nietypowy sposób, może to być sygnał ogólnych problemów zdrowotnych. Przyczyn może być wiele: słabe krążenie, sarkopenia, neuropatia obwodowa, a nawet potencjalne choroby serca.
Pamiętaj, aby dbać o swoje zdrowie tak samo, jak o inne cele życiowe i staraj się wprowadzać przynajmniej jeden nowy zdrowy nawyk każdego miesiąca. Zdrowie i długowieczność są kluczem do długiego, szczęśliwego życia, więc słuchaj tego, co mówią twoje dłonie.
A oto 7 wskazówek, dzięki którym lepiej zrozumiesz swoje ciało. Od naszej wiedzy i umiejętności rozpoznawania tych sygnałów zależy, czy będziemy w stanie zidentyfikować problem i go naprawić.