Chiński zegar biologiczny wyjaśnia, dlaczego budzisz się w nocy i jak temu zaradzić
Budzicie się co noc o tej samej porze i nie wiecie dlaczego? Odpowiedź na to pytanie skrywać może chiński zegar aktywności narządów. Ponoć każda godzina snu przed północą jest warta tyle, co dwie po północy, ale żeby porządnie się wyspać, warto najpierw przyjrzeć się pracy swoich organów.
Ekipa Jasnej Strony dowiedziała się, że każda godzina nocnego wypoczynku jest związana z aktywnością danego narządu. Poniżej zapoznacie się ze szczegółami naszych odkryć. Pamiętajcie tylko, że informacje zawarte w artykule nie zastąpią porady lekarza.
Od 21:00 do 23:00
Według tradycyjnej chińskiej medycy okienko między godziną 21 a 23 powiązane jest z układem endokrynnym i limfatycznym. Jak się okazuje, o tej porze są one bardziej aktywne. Jeśli coś zakłóca ich funkcjonowanie, w tych godzinach możecie czuć się przygnębieni i źle spać.
Do innych objawów zaliczyć można manię, poczucie winy, brak równowagi hormonalnej i zaburzenia tarczycy. Jeśli dostrzegacie je u siebie, warto popracować nad wieczorną rutyną. Pamiętajcie, że chcąc zasnąć przed godziną 23, należy położyć się najpóźniej o 22:30.
Od 23:00 do 1:00
To okienko skorelowane jest z funkcjonowaniem woreczka żółciowego. Nieprawidłowe działanie tego organu prowadzi do rozchwiania emocjonalnego, uczucia niepewności, słabej oceny sytuacji, trudności w podejmowaniu decyzji, nieśmiałości, lękliwości oraz wysokiego cholesterolu. W związku z powyższym specjaliści zalecają, by przed snem unikać spożywania niezdrowych napojów i tłuszczów nienasyconych.
Od 1:00 do 3:00
O tej porze wątroba jest bardziej aktywna, jako że próbuje oczyścić organizm i przetworzyć emocje nagromadzone w ciągu dnia. Po przebudzeniu możecie być źli i odczuwać drażliwość i bóle głowy. Jeśli często budzicie się o tej porze, niewykluczone, że macie zbyt dużo złych nawyków, takich jak spożywanie napojów wyskokowych i niezdrowego jedzenia — zwłaszcza przed snem.
Od 3:00 do 5:00
O tej porze aktywne są płuca. Jeśli nie działają one prawidłowo, mogą pojawić się objawy takie jak smutek, płytki oddech, potliwość i bóle w klatce piersiowej. Aby temu przeciwdziałać, warto wykonywać przed snem ćwiczenia oddechowe albo porozmawiać z przyjacielem lub psychologiem.
Od 5:00 do 7:00
W tym czasie aktywnie pracuje jelito grube. Jeśli coś zaburza jego funkcjonowanie, możecie przybierać postawę obronną lub mieć poczucie impasu. Jeśli budzicie się sfrustrowani, jeszcze zanim zadzwoni budzik, chińska medycyna ma na to receptę — uwzględnijcie w swojej diecie więcej błonnika i wody.
Jak często budzicie się w nocy? Wysypiacie się?