10 sławnych kobiet, które wymyśliły kreatywne sztuczki upiększające

Nasz organizm składa się w ponad 60% z wody i to głównie z niej składają się też wszystkie narządy. Płuca to około 85% wody, mięśnie i nerki — 79%, mózg i serce — 73%, a kości — 32% wody. Wypijanie odpowiedniej ilości wody wspomaga perystaltykę jelit, łagodzi migrenowe bóle głowy oraz wspomaga profilaktykę innych chorób.
Ekipa Jasnej Strony przygotowała dla was zestawienie sześciu korzyści zdrowotnych, wynikających z picia właściwej ilości wody. Nalejcie sobie szklankę tego życiodajnego płynu i czytajcie dalej. Dodatek na końcu artykułu pomoże wam ustalić, ile wody powinniście wypijać każdego dnia.
Tkanka chrzęstna znajdująca się między kręgami kręgosłupa i w stawach, która zmniejsza tarcie podczas ruchu, składa się w mniej więcej 80% z wody. Dlatego picie zbyt małej ilości wody może zmniejszyć właściwości amortyzujące chrząstek i powodować bóle stawów.
Codzienne przyjmowanie odpowiedniej ilości wody pomaga też wypłukać z organizmu toksyny, które powodują stany zapalne stawów, co zapobiega artretyzmowi (czyli dnie moczanowej).
Zadaniem nerek jest oczyszczanie krwi z niepotrzebnych produktów przemiany materii. Jeśli pijesz za mało wody, te zbędne substancje oraz kwasy odkładają się i blokują wydalanie z nerek białka, nazywanego mioglobiną. Skutkami niewłaściwego nawodnienia mogą też być kamienie nerkowe i zapalenie dróg moczowych.
Poziom nawodnienia ma duży wpływ na działanie mózgu. Nawet lekkie odwodnienie, wynikające z wypicia w ciągu dnia połowy zalecanej ilości wody, może się częściowo odbić na tym, jak funkcjonuje nasz umysł.
Istnieje badanie wskazujące, że w przypadku kobiet utrata nawet 1,4% płynów niekorzystnie wpływa na zdolność koncentracji i nastrój, a także zwiększa częstotliwość występowania bólu głowy. Jeśli chodzi o mężczyzn, utrata 1,6% płynów ma zły wpływ na pamięć, może też powodować zmęczenie i wywoływać niepokój.
Badanie z udziałem 102 mężczyzn wykazało, że wypijanie dodatkowo 1,5 litra wody dziennie poprawiało ich wyniki w kwestionariuszu oceny jakości życia swoistym dla migreny MSQOL (MSQOL, Migraine-Specific Quality of Life), w którym ocenia się nasilenie objawów. Wśród uczestników badania spożywających więcej wody 47% zgłosiło znaczne zmniejszenie bólów głowy. W grupie kontrolnej było to tylko 25% uczestników.
Zwiększenie ilości przyjmowanych płynów pomaga uporać się z zaparciami i zapobiega im — to cenna rada szczególnie dla osób, które niechętnie piją wodę. Szczególnie sprawdza się przy tym woda mineralna, ponieważ zawarte w niej sód i magnez pobudzają pracę jelit.
Prawidłową ilość wody, jaką należy wypijać każdego dnia, można wyliczyć, mnożąc swoją masę w kilogramach przez współczynnik 0,033.
Czy pijecie wystarczająco dużo wody? Może macie jakieś wskazówki, jak w łatwy sposób dopilnować tego na co dzień?