13 właścicieli mieszkań, których zachowanie może zaskoczyć nawet doświadczonych najemców

O odzież jesienną i zimową należy dbać ze szczególną troską. W chłodnych porach roku garderoba jest bardzo podatna na zabrudzenia ze względu na opady deszczu i śniegu. Jednak przy pielęgnacji płaszczy, swetrów, butów i czapek trzeba przestrzegać kilku istotnych zasad. W tym artykule dowiecie się, co należy robić, aby ciepłe rzeczy służyły jak najdłużej.
Przed czyszczeniem wyjmij sznurowadła z butów. Następnie użyj szczoteczki do zębów z miękkim włosiem lub szczoteczki do zamszu, aby delikatnie usunąć brud ze skórzanej powierzchni. Przetrzyj buty szmatką zwilżoną środkiem czyszczącym i ciepłą wodą. Pamiętaj, aby spryskać je środkiem ochronnym dopiero po całkowitym wyschnięciu.
Nigdy nie przechowuj skórzanych butów w plastiku. Bez dostępu powietrza skóra szybko się zniszczy. Najlepiej zawinąć buty w papier i przechowywać je w suchym miejscu, gdzie nie dociera światło słoneczne, które może wysuszyć skórę i spowodować pęknięcia.
Wełniany sweter należy prać w pralce na ustawieniu dla wełny lub rzeczy delikatnych. Lepiej nie wkładać do bębna ubrań z innych materiałów, ponieważ mogą one uszkodzić delikatną tkaninę. Dla bezpieczeństwa można umieścić sweter w specjalnym worku do prania.
Jeśli producent zaleca wyłącznie pranie ręczne, namocz sweter w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu. Po 3-5 minutach dokładnie wypłucz. Wysusz, rozkładając na poziomej powierzchni, ponieważ jeśli powiesisz sweter na sznurku lub wieszaku, tkanina się rozciągnie.
Trencze były u szczytu mody w ubiegłym roku i prawdopodobnie pozostaną tam jeszcze przez długi czas. Aby taki płaszcz służył jak najdłużej, należy prać go 2-3 razy w sezonie. Przed włożeniem do pralki trzeba wstępnie wyczyścić materiał. W tym celu zwilż miękką szmatkę octem i sodą oczyszczoną, ostrożnie potraktuj nią każdą plamę i pozostaw na 15 minut.
Nawiasem mówiąc, przed włożeniem płaszcza do bębna należy odwrócić go na lewą stronę, aby chronić guziki. Lepiej też suszyć trencz na drewnianym wieszaku, a nie na sznurku, aby zachował swój kształt.
Przed podjęciem decyzji o praniu płaszcza w pralce należy dokładnie zapoznać się z metką i składem materiału. Jeśli to syntetyczna tkanina, taka jak poliester, nylon lub elastan, płaszcz można prać w pralce w zimnej wodzie z wysokiej jakości detergentem. Zaleca się suszenie na świeżym powietrzu, aby produkt się nie skurczył.
Płaszcze wełniane również można prać w pralce, ale rzadziej niż syntetyczne. Ponadto przed praniem konieczne jest wyczyszczenie tkaniny szczotką do włosia lub zamszu, aby usunąć z niej cząsteczki brudu. Jeśli zdecydujesz się prać płaszcz ręcznie, najlepiej namocz go w wannie z zimną wodą przez pół godziny, dodając niewielką ilość płynu do prania ręcznego. Następnie płucz tkaninę, aż woda będzie czysta.
Płaszcze skórzane i zamszowe nie nadają się do prania w domu. Wymagają one specjalnej pielęgnacji. Najlepiej oddać je do profesjonalnej pralni chemicznej.
Przed czyszczeniem czapki należy sprawdzić informacje na metce. Te zrobione z wełny najlepiej prać ręcznie w zimnej wodzie, w przeciwnym razie tkanina może się skurczyć i wyblaknąć. Natomiast czapkę wykonaną z materiałów syntetycznych można bezpiecznie włożyć do bębna pralki, uprzednio odwracając ją na lewą stronę.
Najlepiej suszyć czapkę, kładąc ją na suchym ręczniku. Nie wieszaj czapek z dzianiny na wieszakach i haczykach. Może to spowodować rozciągnięcie włókien i deformację tkaniny. Najlepszym rozwiązaniem jest przechowywanie czapek w zamkniętym pojemniku lub pudełku.
Na szczęście dżinsy nie muszą być często prane: wystarczy raz na 10 założeń. Można je prać ręcznie lub w pralce. W pierwszym przypadku namocz dżinsy przez 30 minut w zimnej wodzie z proszkiem, a następnie wypłucz je i pozostaw ponownie na 10 minut. Na koniec jeszcze raz dokładnie wypłucz.
Przed włożeniem dżinsów do pralki należy usunąć plamy. Pierz je odwrócone na lewą stronę, aby materiał nie zblakł. Najlepiej suszyć dżinsy na świeżym powietrzu, aby zapobiec ich kurczeniu się.
Skórzane rękawiczki najlepiej prać ręcznie, mocząc je w misce. Można przetrzeć rękawiczki gąbką skropioną octem, aby tkanina stała się bardziej elastyczna. Trzeba je zostawić na noc, a rano spłukać czystą wodą.
Pod żadnym pozorem nie należy suszyć ich na kaloryferze ani na słońcu, ponieważ mogą się skurczyć lub popękać. Zaleca się suszenie rękawiczek z dala od źródeł ciepła, na przykład poprzez umieszczenie ich na ręczniku. Dobrym pomysłem jest również okresowe zakładanie na ręce, aby przywrócić im odpowiedni kształt.
Pielęgnacja zamszu wymaga specjalnej szczotki przeznaczonej do czyszczenia tego trudnego materiału. Można jej używać zarówno do dokładnego czyszczenia, jak i do usuwania lekkich zabrudzeń.
Nawiasem mówiąc, buty należy wysuszyć przed czyszczeniem. Nie należy również zapominać o środku ochronnym do zamszu i impregnować nim buty raz na sześć miesięcy.
Szaliki można prać zarówno w pralce, jak i ręcznie w ciepłej wodzie z mydłem do prania. Namocz szalik przez kilka minut w mydlinach, a następnie dokładnie wypłucz.
Pamiętaj tylko, żeby nie wykręcać i nie wyciskać zbyt mocno szalika, żeby nie stracił kształtu. Lepiej mocno docisnąć go rękami do umywalki i pozwolić wodzie spłynąć. Następnie można położyć szalik na ręczniku, co przyspieszy proces suszenia i nie rozciągnie tkaniny.
Aby kozaki przetrwały dłużej niż jeden sezon, należy pamiętać o ich odpowiednim przechowywaniu. Przede wszystkim trzeba wybrać długie pudełko, tak by nie zginać cholewki buta, co zapobiegnie powstawaniu załamań i pęknięć.
Wiele osób wypycha buty papierem, aby usztywnić cholewkę. Nie jest jednak dobrym pomysłem używanie do tego gazet lub kolorowego papieru, ponieważ farba drukarska może poplamić buty. Lepiej jest włożyć do nich plastikowe butelki z wodą, kamykami lub piaskiem. Wystarczy wypełnić butelkę tylko do jednej czwartej.
Niedoścignionym wzorem szyku i elegancji mogą być Francuzki. Oto buty, które najchętniej nosi się nad Sekwaną w chłodnych porach roku.